Na evropském trhu se již řadu let objevují ořechy a semena, které pochází z jiných oblastí, než z mírného pásma střední Evropy. Pekanové, makadamové, kešu, a některé další druhy, co náš jídelníček mohou významně obohatit a zpestřit.
Ořechy a tučná semínka bychom měli konzumovat ve vlastním zájmu častěji, a to kvůli vysokému obsahu živin a zdravých tuků. Tuk lidský organismus potřebuje, není to „zakázaná“ potravina při snižování nadváhy, musí jít ovšem o „zdraví přínosný tuk“. (Kvůli rozvoji obezity jsou spíše nevhodné jednoduché sacharidy a nedostatek vlákniny, např. bílé pečivo, oplatky, sušenky, běžné průmyslově vyráběné čokolády, bonbóny atp.)
Co je to pinie
Pinie je druh exotické borovice, která se vyskytuje převážně v teplejších oblastech, jako je Středozemní moře (Itálie, Chorvatsko), Blízký východ (Libanon, Izrael), a státy severní Afriky (Tunisko, Alžírsko, Maroko). Semena pinií se k nám dováží pod názvem piniové ořechy Naklíčeno, nejsou to tedy klasické plody ořešáků, jako je vlašský či lískový ořech, svým složením se však podobají všem druhům, známým v našich končinách, které si můžeme dopřát jednotlivě, nebo ve formě směsí.
Co v nich najdeme – stejně, jako v jiných oříšcích, převahu vitamínů skupiny B (dobrých na nervy a mozek), nenasycené mastné kyseliny, jakožto nezastupitelnou živinu v organismu, pestrou plejádu minerálů a stopových prvků (mangan, zinek, železo, selen, fosfor, draslík, hořčík, vápník), a další vitamíny (E, K, provitamín A).
Jak chutnají – jsou-li semena šetrně sklízena, skladována, a transportována, chutnají příjemně sladce, s krémovou (máslovou) příchutí, a je možné je pro zvýšení chuťového vjemu lehce opražit. Pražené piniové oříšky, podobně jako např. opražené lískové oříšky, jsou i lépe stravitelné. Můžete je chroupat samostatně, nebo jimi obohatit ořechové směsi, doplněné rozinkami, strouhaným kokosem, sušenými švestkami, ananasem, anebo banánovými plátky. Hodí se k i lyofilizovanému (mrazem sušenému) ovoci do různých dezertů, dortů, pudinků atp.
Hořké oříšky byly staženy z prodeje – v minulosti se do obchodní sítě dostaly i některé šarže pinií, které vyvolávaly hořkou pachuť. Nebyly sice po zdravotní a hygienické stránce nebezpečné, šlo však o nepříjemný vjem, a potravinářská inspekce je stáhla z prodeje.