Když jdete ve městě po ulici, vidíte spoustu reklam, svítících cedulí a jiných lákadel, které přímo vyzívají, abyste vstoupili do dané prodejny nebo koupili produkt, který vypadá, že ho zrovna nutně potřebujete. Kdybychom se nechali zlákat všemi těmi křiklavými nápisy, byli bychom utratili všechny peníze během jednoho dne.
Je třeba odolávat věcem, co nás lákají, to ano, ale do jaké míry? Možná, i když nejsem nejmajetnější, tak přece nebudu chtít, aby má rodina žila jen o chlebu a vodě. Je důležité najít hranici, co koupit a co už ne. Možná si řeknete, že je to jednoduché, že prostě nebudete kupovat to, co nepotřebujete, ale pak vyvstává otázka, co opravdu potřebuji?
Co kupuji?
Když pomineme věci, které potřebujeme nutně k přežití – základní jídlo a oblečení, kupujeme věci hlavně pro potěšení – buď sebe, nebo někoho blízkého. U těchto věcí se těžko hledá hranice co ano a co už ne. Tuto hranici je třeba nastavit podle příjmů, ale i podle toho, co je vhodné a co ne. Je jasné, že když nebudu ve zrovna nejlepší finanční situaci, tak nebudu kupovat manželce ke svátku nejdražší šperky nebo šaty, ale i když na tom nejsem zrovna nejlépe, měl bych si na svoji ženu vzpomenout a donést jí alespoň květinu nebo bonboniéru.
Utrácet nebo šetřit?
S utrácením se to nesmí přehánět, ale stejně tak se to nesmí přehánět s šetřením. Peníze přece nejsou od toho, aby byly na bankovním účtu padesát let k ničenu a čekali na to, až zemřete a zdědí je vaši příbuzní. S penězi je třeba zacházet s rozvahou, ale nemusíme škudlit každou korunu, když máme peněz dost. Je dobré mít nějakou „železnou rezervu“ pro případ, že byste přišli o zaměstnání nebo se stala nějaká nečekaná událost, abyste nebyli nuceni se zadlužit.
Dluhy
Když se plánujete zadlužit, musíte si být jistí, že budete schopni svoje dluhy pravidelně splácet. Dále je třeba mít na paměti, že dluh nevyřešíte dluhem. Když si budete neustále půjčovat další a další peníze na splácení starých dluhů, akorát nakonec upadnete do exekuce, což může velice znepříjemnit život.